Baza szkoleniowa

Zapraszamy do zapoznania się z naszą bazą szkoleniową
Zobacz menu

Komora dymowa

To kolejne, bardzo charakterystyczne stanowisko, do ćwiczeń dla służb ratowniczych i załóg na statkach. W komorze dymowej odbywa się specyficzny trening psychologiczny.

 

Panika i podatność na to zjawisko, dotyczy nie tylko, tłumu, ale także każdego z nas. Często słyszymy, że ktoś „spanikował” i nie zrobił czegoś poprawnie.

 

Staje się to tragedią (panika) gdy dotyczy działań ratowniczych. Warto, by każdy z nas, poprzez ćwiczenie,” uodpornił się” na to zjawisko. Koniecznością jest uodparnianie tych, którzy powinni zachować „zimną krew” ratując innych.

dsc-0640(1)

Komora dymowa to labirynt z przeszkodami

Komora dymowa to labirynt z przeszkodami, w którym poprzez zadymienie ograniczona jest widoczność. Dodatkowymi „atrakcjami” są efekty dźwiękowe i efekty świetlne, a wszystko po to by wzmóc efekt psychologiczny. Możliwość zmian w ustawieniu przeszkód labiryntu, a także jego toru stanowi jego dodatkowe „uatrakcyjnienie”.

 

Oprócz radzenia sobie ze stresem, komora dymowa wymaga od ćwiczącego bieżącej analizy sytuacji i natychmiastowego reagowania. Wąskie przejścia, konieczność czołgania się itp. Wprowadzają konieczność zdjęcia butli z powietrzem, czy zmiany „uszkodzonej” maski. Przejście labiryntu uczy także współpracy w zespole i buduje zaufanie do innych członków zastępu.

 

Wyposażenie komory w kamery na podczerwień pozwalają na bieżącą obserwację i ocenę pracy ćwiczących. Na błyskawiczną reakcje w sytuacjach, gdy ćwiczący „spanikuje” pozwala stały zestaw oddymiający.

Flame 1Flame 2Flame 3

Zapraszamy do kontaktu

Ośrodek Kształcenia i Doskonalenia Zawodowego Portowej Straży Pożarnej FLORIAN sp. z o.o.
ul. mjr. H. Sucharskiego 71
80-601 Gdańsk, Polska

516 089 692

osrodek@pspflorian.pl

Napisz do nas
map_contact